پست الکترونیکی :   رمز عبور :   ثبت نام رمز عبور جدید
جستجوی پیشرفته
تاریخچه شانه بافندگی نساجی 2073 تعداد بازدید : 1391/07/08 ثبت شده در تاریخ :

شانه بافندگي 2 كار مهم و عمده را در ماشينهاي بافندگي به عهده دارد .

1-تنظيم ترا كم نخهاي تار در عرض پارچه

2-كوبش پود به لبه پارچه

نمره شانه: تعداد دندانه ها در 1 سانتي متر يا در 10 سانتي متر و يا حتي تعداد دندانه ها در يك اينچ را به عنوان نمره شانه در نظر مي گيرند.

در مورد شانه در زمانهاي قديم اطلاعي در دست نيست ولي در مورد شانه هاي توليدي در قرن نوزدهم و بيستم مي توان شانه هاي يا منشا گياهي، شانه هاي قيري، شانه هاي لحيمي و شانه هاي چسبي را نام برد كه به ترتيب به شرح زير است .

شانه هاي با منشا گياهي : ‏

در اين نوع شانه از گياهي به نام ني استفاده مي شده است. بطوريكه گياه ني را كه داراي ساقه تو خالي است برش مي دادند و آنها را در ابعاد كوچك و بصورت قطعات با ضخامت كم شبيه دندانه هاي فلزي كنوني در مي آوردند و پس از كنار هم قرار دادن توسط نخ پنبه اي با چسب گياهي به نام سريشم آنرا محكم كرده و روي دستگاه هاي بافندگي دستي در كارگاه هاي كوچك مورد استفاده قرار مي دادند.

عيب اين شانه ها اين بود كه نمي توانستند تراكم دندانه هاي چوبي را در سر تا سر شانه يكنواخت كنند اين مسئله تا حدود زيادي كيفيت محصول را كاهش ميداد.

 

شانه هاي قيري : ‏

شانه هاي قيري سري دوم شانه هاي مورد استفاده در صنايع نساجي بود كه در آن تحول بزرگي به وجود آمده در اين شانه ها از صنعت كمك گرفته شد و دندانه شانه از فلز تهيه گرديد، براي ساخت اينگونه شانه از دندانه فلزي و نخ پنبه اي استفاده مي شد و به جاي سريشم قير براي تثبيت و محكم كردن شانه بكار گرفته شد در اين روش كيفيت بسيار مطلوب و تراكم شانه در سر تا سر آن يكنواخت شد سطح شانه صاف و صيقلي و بطور كلي رضايت بخش بود و به همين دليل موجب شد اين نوع شانه مدت زيادي را در اختيار خود داشته باشد و حتي هم اكنون نيز در كارگاه هاي كوچك مورد استفاده مي باشد. تنها ضعفي كه اين شانه داشت استحكام كم بالا و پايين اين رقم شانه بود كه توسط قير و نخ پنبه اي تثبيت شده بود.

شانه لحيمي:

در شانه هاي لحيمي به جاي نخ پنبه اي از سيم فلزي و به جاي قير در شانه هاي قيري از لحيم استفاده گرديده كه اين بزرگترين تحول و كاملترين مورد در ساخت شانه بافندگي بود و كليه ضعفها را بر طرف نمود.

در اين سيستم هيچگونه نقصاني از نظر توليد و مصرف وجود نداشت. نحوه توليد بسيار راحت و مصرف كنندگان نيز رضايت كامل داشتند چرا كه اولا قابليت تعميرات مكرر را داشته و ثانيا با توجه به امكانات صنعتي قابل دسترس، كليه شانه ها در نمرات مختلف قابل ساخت بود اين نوع شانه بهترين و اقتصادي ترين نوع شانه بافندگي و از استحكام بسيار بالايي برخوردار بود و توانست مدت زيادي مورد استفاده قرار گيرد كه هم اكنون نيز در مورد بعضي از شانه هاي قالي بافي با دستگاه هاي ماكويي قابل استفاده است. تنها عيبي كه در اين نوع شانه وجود داشت وجود تركيبات قلع و سرب (لحيم) مورد مصرف در آن بود كه در سلامتي انسان و محيط زيست مي تواند اثر بدي داشته باشد. به همين دليل توليد آن در كشور هاي اروپايي ممنوع و جاي خود را به شانه هاي چسبي داد.

شانه هاي چسبي :‏

در اين شانه به جاي استفاده از لحيم از چسب دو قلو كه به نام چسب ‏A&B‏ صنعتي نامگذاري شده استفاده مي گردد. اين نوع شانه با قيمتي بسيار ارزانتر و از كارآيي كمتري نسبت به شانه هاي لحيمي برخوردار است در اين نوع شانه از كانال آلومينيومي و چسب جهت تثبيت شانه استفاده مي شود استحكام شانه لحيمي است ولي تنها عيبي كه دارد قابليت تعميرات بسيار كمي داراست از مزاياي اين شانه وزن كم و قيمت پايين آن است.

در مورد بحث آموزش و آشنايي علاقمندان به توليد بايد بگويم كه تكنولوژي پيشرفته مراحل توليد شانه را بسيار كم كرده و شانه در 3 مرحله تهيه ميگردد.

1- توليد شانه كه روي ماشين ساخت شانه انجام ميگيرد كه به اين قسمت، قسمت مونتاژ گفته ميشود.

2- قسمت چسب كاري و خشك كن

3- بسته بندي

 

محصولات پر فروش
شانه بافندگی سولزر روتی
قيمت: 0 ریال
فروش: 0 بار
شانه بافندگی سولزر روتی
شانه حوله بافی دوطبقه (دوبله)
قيمت: 0 ریال
فروش: 0 بار
شانه حوله بافی دوطبقه (دوبله)
شانه فرش بافی
قيمت: 0 ریال
فروش: 0 بار
شانه فرش بافی
شانه بافندگی پارچه بافی تخت
قيمت: 0 ریال
فروش: 0 بار
شانه بافندگی پارچه بافی تخت
شانه بافندگی واتر جت تونلی
قيمت: 0 ریال
فروش: 0 بار
شانه بافندگی واتر جت تونلی
محصولات پر بازدید
شانه بافندگی پیکانول مشاهده: 2866 بار
شانه بافندگی پیکانول
شانه فرش بافی مشاهده: 2819 بار
شانه فرش بافی
شانه بافندگی سولزر روتی
شانه بافندگی پارچه بافی تخت
شانه بافندگی ایرجت تونلی
دریافت خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار این فروشگاه ایمیلتان را ثبت کنید  
 
آمار سایت